Вітаю Вас Гість!
Четвер, 25.04.2024, 02:24
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Топоніми краю

Головна » Файли » » Топоніми краю [ Додати матеріал ]

Топоніми лісу Пробужка-2

09.10.2010, 21:59
31. СІРЕНКОВЕ - невелика територія у Пробужці, де колись жив якийсь Сіренко. Від його прізвища і походить ця назва.

32.СКОРЯКІВЩИНА - старожили розповідають, що тут жили скаряки, - майстри з виготовлення хутряних виробів з шкур різних тварин. Обробка шкур вимагала великого вміння і навичок, тому ці майстри високо цінилися серед жителів Пробужки. Цей топонім зв'язаний із заняттям та промислом.

33.МІРОШНИКОВЕ - недалеко від Сіренкового знаходиться Мірошникове. Тут стояв вітряний млин у якому працював мірошник. Для жителів Пробужки він молов муку. Місцевість, це мололи муку і стояв млин, називають Мірошникове, від володаря млина.

34.ГОЛІНЩИНА - за Мірошниковим знаходиться Голінщина. У 1859 році згадується хутір Голінківський, у якому було 3 двори і проживало 17 жителів. У 1884 році - Голінковщина, де був один двір селян-власників, одна хата та два жителі. У 1900 році відмічено хутір Голінковщина, де була одна хата і проживало два жителі, які володіли 73 десятинами загалі. Поселення це названо по його володарю Голінько.

35.СЕРЕДНІЙ ЯР - це середина Пробужки по ліву сторону. Перший яр - Скелин, третій - Дубинин, а між ними - Середній яр. Жителі села називають його Середнє.

36.РАЛКІВ ЯР - Середній яр ще називають Ралків, тому що там жили люди по прізвищу Ралко: Мусій та Петро.

37.МАЗУНІВ ЯР - початок Середнього яру, або його вершину від поля називають Мазунів яр. Тут колись жив житель по прізвищу Мазун, звідси його і назва. Старожили говорять, що це його прізвисько, а прізвище його було Ралко.

38.ГЛИБОКА ДОРОГА - через Дубинин яр іде Глибока дорога. Названа так, тому що вона йшла глибоко в яру. Ця дорога розпочиналась з Великого Лісу йшла через Вербички - Дубинин яр на Сватки і Гадяч. По цій дорозі часто їздив генерал-лейтенант Цеймерн у свою економію, яка знаходилась у Великому Лісі. Він хотів прокласти залізницю з Гадяча до Великого Лісу і далі до Недригайлова. Але перешкодила перша світова війна, а потім і революція 1917 року. А то б підставчани були із залізною дорогою. Ще з Глибокою дорогою зв'язана легенда, згідно якої тут шведи заховали якийсь скарб, коли перебували в цих краях в кінці 1708 - початку 1709 року.

39.ДУБИНИН ЯР - це третій великий яр у Пробужці, як іти з села по ліву сторону. Названий за природними особливостями місцевості - яр в якому ріс дубовий ліс.

40.КИРИЧЕЙКІВ ЯР - це частина Дубининого яру. Яр, в якому жили жителі по прізвищу Киричейко - Олексій та Павло, звідси і його назва. Тут ще проживали Дем'янець та Хомовичі.

41.КОТУЗІВЩИНА - від Дубининого яру в сторону Мельникового знаходилось поле Котуза яке назване по його володарю - звідси Котузівщина.

42.ЦАПІВЩИНА - у Дубининому яру є ще Цапівщина. Названа так тому, що там жив житель на прізвище Цапенко.

43.АДАМІВЩИНА - у кінці XIX - на початку XX століття лісником у Цеймерна був якийсь Адам, родом з села Бірки. Тут була його хата. Жив він біля Дубининого яру. Ще й до цього часу видно те місце, де була хата. По імені цього Адама і називається місцевість Адамівщина.

44.БУЛАНІВЩИНА - за Адамівщиною знаходиться Буланівщина. Колись цією територією володів пан Буланий, звідси і назва.

45.ГЕЛЛЕРА - за Буланівщиною знаходилась земля поміщика, німця Геллера, тому вона так і називається. Старожили розповідали, що тут у 20-і роки ХХ ст. проходили археологічні розкопки. Знаходили древні мечі, посуд. Є припущення, що тут було древнє городище. Цю територію треба досліджувати і вивчати. Володіння Геллера було ще на «Близнюківщині».

46.ХВОСТИКІВЩИНА - за Геллеровим розмістилася Хвостиківщина. Тут ліс мав відвід, який нагадував собою хвіст лисиці. Звідси і назва. Люди, що тут проживали, теж носили прізвище Хвостик. Колись тут жив Хвостик Андрій.

47.КЛИНЦЕВЕ ПОЛЕ - поряд з Хвостиківщиною біля річки Пробужка знаходилося Клинцеве поле. Воно мало форму клинця, тому так і називається.

48.ДЯКОНІВЩИНА - від Хвостиківщини на гору знаходиться Дяконівщина. Місцевість, де, можливо, жив диякон, або було його володіння. Звідси і назва. А, можливо, була тут яка небудь культова споруда.

49.СЕРБИНІВЩИНА - за Хвостиківщиною розмістилася Сербинівщина. Названа так, тому що там проживали вихідці з Сербії, яка була під турецько-мусульманським гнітом. Отже, місцевість, де жили вихідці з Сербії, називається Сербинівщина.

50.ПЕРЕЩЕПИНЕ - місцевість, де сходилися (перечіпалися) межі. Звідси і назва - Перещепине. Знаходиться воно за Сербинівщиною.

51.ТАРАБАНІВ ЯР - у цьому яру проживав житель по прізвищу Тарабан, тому яр так і називається.

52.БЕДЕВЩИНА - згадується такий хутір в Пробужці за 1859 рік. Він знаходився в 5 верстах від Бірок. Там був 1 двір і проживало 5 жителів. Назва не вияснена. Це був хутір власницький.

53.ТАРНАВСЬКИИ - цей хутір знаходився в 7-й верстах від Бірок. Була там 1 хата і проживало 4 жителі. Був це хутір власницький. Можливо, там проживав володар цього хутора на прізвище Тарнавський, звідси його і назва.

54.РУБІНІН РІГ - існував такий хутір при річці Пробужка. В 1900 році тут був 1 двір і проживало 10 жителів. Знаходився він в 5 верстах від с. Бірки. Жителі цього хутора входили в сільське товариство Підставських козаків і володіли 18 десятинами землі.

55.ДАНИЛКІВ - цей хутір вперше згадується у документах за 1900 рік. Напевно, він знаходився у лісі Димид. Можливо, належав якомусь Данилові, звідси його назва. Знаходився в 6 верстах від с. Бірки. Тут було 2 двори і проживало 10 жителів. Вони володіли 14 десятинами землі, наділеної від казни. Жителі входили в 12-е Підставське сільське товариство казенних селян.

Категорія: Топоніми краю | Додав: Admin | Теги:
Переглядів: 933 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0