Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 19.04.2024, 15:22
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Категорії розділу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Історія села

Головна » Файли » » Історія села [ Додати матеріал ]

24. Підставки на початку XX століття

04.10.2010, 15:41
У перших роках XX століття в селі Підставки було 24 вітряних млини.
За урочищем Вербички було показове (зразкове) поле, з якого збирали врожай 50 пудів жита з одної десятини та 100 пудів чорного проса. Сіяли на пару. Належало це поле Кулибабі Корнію та його сину Андрію. Вони взяли "на банк" 20 десятин землі у Цеймерна і обробляли її.
На початку XX століття продовжувало відбуватися розшарування селян на бідняків та куркулів. Від безземелля і малоземелля селяни змушені були йти на заробітки до навколишніх економій поміщиків Ставицьких, Сіверса, Цеймерна та інших. У роки столипінської аграрної реформи царизм широко застосував політику переселення у Сибір, на Далекий Схід. Так у період з 1906 по 1912 роки в східні райони Росії з Полтавщини виїхало 32 тисячі сімей (близько 200 тисяч чоловік).
Влітку 1905 року селяни, під впливом революційних подій, самочинно викосили сінокіс пана Сіверса. Забрати сіно не встигли бо управитель викликав козаків із повіту і ті розігнали селян.
У 1906-1907 роках в селі переховувалась рідна сестра письменника Михайла Михайловича Коцюбинського - Ольга Михайлівна.
Багато жителів села Підставки приймало участь у російсько-японській війні 1904 -1905 року. Так, Близнюк Павло Степанович (1876-1932) служив комендором на канонерському човні "Кореєць". Він приймав участь у легендарному бою "Варяга" і "Корейця" з японською ескадрою. Нагороджений Георгіївським хрестом та медалями. Був на прийомі у царя Миколи ІІ. Боровик Семен Вікторович (1873-1950) був мобілізований на російсько-японську війну. Служив солдатом. Ще й до цього часу збереглася його медаль за участь у цій війні. У бойових діях приймали участь також: Близнюк Кузьма - був поранений, Куць Тимофій - нагороджений Георгієвським хрестом.
27 червня 1909 року відзначали 200-річчя Полтавської битви. В селі біля одного з дубів на майдані був встановлений пам'ятник - чавунне погруддя царя Петра І. На чавунній плиті напис: "Царь Петр І преобразователь Русской земли", а на другій плиті — "Мощная рука царя - плотика". На цій же плиті, у верхній частині, відбиток руки царя. Тут, під дубами, відбувся банкет, на якому була майже вся еліта Гадяцького повіту. Навіть на автомобілі з дерев'яними спицями приїздив якийсь панок. Прості жителі села святкували внизу біля річки Грунь. З наказу генерал-лейтенанта Цеймерна їм туди скачували бочки з вином.
У 1910 році земством була побудована нова школа з цегли. Старожили розповідають, що будував її єврей Азик. Спочатку вона була на 3 класи, а потім стала 4-класна.
Була в селі і пошта. Вона знаходилась на майдані. Газети в селі виписували вчитель і священник.
У 1914 році розпочалась перша світова війна. Багато жителів села було призвано на службу і відправлено на фронти війни, яка тривала до 1918 року. Серед них: Кононенко Федір Омельянович — був нагороджений трьома Георгієвськими хрестами; Наталенко Роман Денисович - нагороджений двома Георгієвськими хрестами; Зеленський Яків Андрійович - нагороджений Георгієвським хрестом; Олещенко Трохим Євдокимович - був у полоні; Кононенко Тимофій - повернувся з війни без руки; Кузьменко Пилип Федорович - був поранений; Киричко Данило Данилович, Кузьменко Роман Федорович, Ралко Василь Іванович, Близнюк Федір Степанович, Левченко Іван Григорович та багато йнших. Мобілізація чоловіків на війну негативно позначилася на розвитку господарства. З 1916 року посівні площі на Полтавщині скоротилися на 230 тисяч десятин, кількість безпосівних господарств – зросла до 85 тисяч; 179,1 тисяч господарств не мали робочої худоби. У 1917 році майже 40 % селянських господарств втратили чоловічі робочі руки.
Категорія: Історія села | Додав: Admin | Теги: Близнюк Павло Степанович, сестра письменника, Цеймерн, Сіверс, вітряний млин, Ольга Михайлівна
Переглядів: 676 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0