Вітаю Вас Гість!
Четвер, 18.04.2024, 23:14
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Категорії розділу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Історія села

Головна » Файли » » Історія села [ Додати матеріал ]

6. Події визвольної війни в краї

30.09.2010, 20:22
Панування поляків негативно позначилося на економічному і політичному становищі краю. Польські королі сприяли поширенню католицизму. Переслідувалась українська мова і культура. Жорстока експлуатація і національне гноблення викликали опір народних мас. Розпочалася визвольна війна українського народу проти поляків. Очолив цю боротьбу за визволення гетьман Богдан Хмельницький. Вся Україна піднялася на боротьбу. Особлива роль у цій війні випала на долю нашого краю. Коли Богдан Хмельницький оволодів містом Кодаком, то назначив його місцем збору українського війська. Він відправив у міста і села окружні листи і запрошення стати за рідну землю. Скоро прибули в Кодак три тисячі реєстрових козаків з Гадяцького, Миргородського і Полтавського полків. Селянсько-козацькі загони, що діяли на Полтавщині, в травні-червні 1648 року розгромили польсько-шляхетські війська. На визволеній території Полтавщини формувалися сотні й полки. Вже на початку визвольної війни були утворені: Полтавський, Миргородський, Лубенський, Гадяцький та інші полки. Полтавщина, як і Чернігівщина, була тривким тилом армії Богдана Хмельницького. Звідси він черпав людські резерви, тут вироблявся порох та інше військове спорядження, звідси його війську постачали продовольство.
На визволеній від поляків території, Богдан Хмельницький роздав землі козакам. Частина земель потрапила в особисте володіння гетьмана, а частина потрапила під владу української козацької старшини та була подарована монастирям. Таким чином, на Лівобережжі в кожному селі, містечку появилися нові власники землі - козаки. Козаки мали такі переваги: приймали участь у виборах вільними голосами гетьмана, полковників і сотників; судились тільки від своїх старшин; могли вільно займатися різними промислами; були звільнені від постою і підвід мали право торгувати вином, пивом, медом; володіли землями, розпоряджалися ними, як своєю власністю. Козаки в селах об'єднувалися у товариства. Товариство обирало отамана, який відав всіма козацькими справами. Селяни в селах об'єднувалися у громади. Кожна громада обирала війта - сільського старосту, який керував справами сільської общини.
В 1650 році поляки багато розорили і спалили містечок і сіл на Україні. Народ втікає до Богдана Хмельницького і просить у нього допомогу. Адже наближалася зима, і гетьман допоміг цим людям провіантом, кіньми, волами, а найбіднішим і грошима. Він велів їм йти на зимівлю у поселення Гадяцького і Полтавського полків. По весні ж велів селитися вверх по рікам Сулі, Пслу і Ворсклі.
У 1650 році Б. Хмельницький розділив Малоросію на 20 полків, в яких нараховувалося біля 38 тисяч реєстрових козаків. Серед полків був і Гадяцький в 1200 козаків на чолі з полковником Сергієм Бухал (Бухан).
Після Переяславської ради в січні 1654 року, в Полтавський полк, куди входила і територія нашого краю, прибув росіянин Андрій Іванов син Спасителів - посол для приведення до присяги жителів полку. Населення Полтавського полку присягнуло на вірність московському царю.
А війна з Польщею тривала. Кровопролитні військові дії, в яких брало участь і населення Полтавщини, закінчилися Андрусівським перемир'ям 1667 року. За умовами цього перемир'я Лівобережна Україна залишилася у складі Росії, а Правобережна - у поляків.
Категорія: Історія села | Додав: Admin | Теги: козаки, Богдан Хмельницький, Полтавський полк
Переглядів: 950 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0