Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 17.05.2024, 02:15
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Категорії розділу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Історія села

Головна » Файли » » Історія села [ Додати матеріал ]

10. Генеральне слідство про маєтності Гадяцького полку

01.10.2010, 19:18
У 1722 році було утворено Малоросійську Колегію. Одним із перших заходів цієї колегії було забрати до своїх рук фінанси України. Для цього вона взяла під свій контроль всі збори як загальні, так гетьманські і ратушні. Крім того, колегія підвела під обкладання загальними зборами прибутки з маєтностей козацької старшини, монастирів і церков, які до того часу користувались деякими пільгами. Для виконання цього завдання колегії в першу чергу необхідно було дістати потрібні відомості і дані, але це не так легко було зробити при пасивному опору всієї старшини. Для добуття цих відомостей проводяться ревізія 1723 року, ревізія 1726 року, Генеральне слідство про маєтності 1729 -1730 років, а поміж цими ревізіями ще вимагається від полковників відомостей про маєтності, хто ними володіє на підставі яких документів, про кількість дворів, прибутки і тому подібне. Окремі відомості щодо збору на утримання ратушів дає "введение" гадяцького полковника Михайла Милорадовича, що він його надіслав 24 жовтня 1723 року до Малоросійської Колегії по вимозі останньої, а друге - наказного полковника гадяцького Мартина Стишевського від 11 листопада 1725 року.
"Введения" Милорадовича і особливо Стишевського дають цікаві дані про наш край. Так, із тих 36 поселень, які існували на території Гадяцького полку 1649 року, значиться 1723 року за державцями 21 поселення. Серед них: Русанівка, Лучка, Подільки, Підставки, Бірки з Слобідкою, Сватки, Максимівна, Римарівка, Красна Лука та інші. Крім того, з поселень, що виникли за час з 1649 по 1723 рік, за державцями значиться ще 23 поселення.
Серед них: Ціпки, Сенівка та інші, У безпосередньому віданні "булави" в 1723 році значиться 15 поселень, які існували на території Гадяцького полку 1649 року: Гадяч, Зіньків, Опанасівка, Липова Долина, Плішивець, Веприк, Капустинці та інші, та ще 14 поселень, що виникли після 1649 року. Таким чином на території Гадяцького Замку в 1723 році всього було 73 поселення, з яких 29 - у віданні булави, а 44 - у приватному володінні за державцями.
"Генеральне слідство про маєтності є одним із найважливіших джерел по історії землеволодіння в Малоросії. Проведене в 1729-1731 роках слідство це мало на увазі, з однієї сторони, перевірити "основания и права, по которым владели в Малороссии населенными именнями, розданными до гетмана Даниила Апостола, а з другої - "привесть в известность имения свободныя, никому еще не розданныя, которые могли бы служить фондом для раздачи их на уряды, на ранг и для вознаграждения старшины за службу верную и радетельную". "Генеральне слідство про маєтності" - розмежування маєтностей між їхніми власниками з метою узаконення передачі в спадщину тимчасових володінь та збільшення прибутків у казну.
Влітку 1729 року в усі полки Лівобережної України, у тому числі і в Гадяцький, прибули канцеляристи. Вони, переїжджаючи з села в село, з'ясовували, коли було засновано село, кому воно належало, збирали документи, що підтверджували право на володіння. Зібраний матеріал систематизувався і перевірявся у полках і вносився до книг. Так виникли полкові книги Генерального слідства про маєтності. Їх звезли в Глухів, де в січні 1731 року вони були розглянуті полковою і генеральною старшиною. Всі маєтності були розподілені на шість розрядів: старшинські; одержані за заслуги по грамотах та універсалах; ратушні; вільні; сумнівні; монастирські. За даними ревізії 1723 року з належних гетьману на булаву в роздачі село Підставки - 44 двори - володіє сотник полкової сотні Іван Пирятинський, по універсалу гетьмана Скоропадського, даного 1710 року за військові його служби до ласки військової. Ревізія 1726 року підтверджує дані ревізії 1723 року. За генеральним слідством 1730 року із належних гетьману на булаву в роздачі знаходиться в другій полковій сотні - село Підставки, 55 дворів. Здавна було до замку гадяцького належне, а у 1710 році від гетьмана Скоропадського Івану Пирятинському, сотникові полковому гадяцькому, надано до ласки військової. По смерті ж його, дружині його ж, універсалом ясновельможного пана гетьмана Апостола, у володіння "сконфермовано", а більш того ні при яких чинах не було.
Наказом цариці Ганни Іванівни від 26 травня 1730 року "Ключу Гадяцькому быть за гетманом со всеми доходи, так что "никаких доходов с онаго в войсковой скарб подскарбиями не собирать".
В наказі цариці Єлізавети Петрівни від 5 липня 1750 року зазначено: "Замок Гадяцкий и прочие на уряд гетманский надлежащие маетности, которые и поныне именуются не в роздаче и со всеми к ним принадлежностьми и доходы отдать оному графу Кириллу Разумовскому".
У 1735 році розпочалася російсько-турецька війна. В цій війні приймали участь і козаки Гадяцького полку. І дуже багато полягло їх у битвах з татарами і турками на півдні України.
Категорія: Історія села | Додав: Admin | Теги: Гадяцький полк, 1723, гетьман Данило Апостол, ревізія
Переглядів: 3781 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0