Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 19.04.2024, 09:18
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Топоніми краю

Головна » Файли » » Топоніми краю [ Додати матеріал ]

Топоніми лісу Димид

05.10.2010, 16:30
1.ДИМИД - це загальна назва лісу від Гребельок до Рибасів. У 1900 році згадується хутір Димид, де була одна хата і проживало тринадцять жителів. Назва, можливо, зв'язана з поселенням. Одне поселення - це дим, звідси і назва. Є і інша версія. Першим тут поселився житель по імені Димид. Від цього імені і пішла загальна назва лісу - Димид.

2.ГАННУЩИНЕ - як іти з Гребельок у Димид, з правої сторони є урочище «Ганнущине». Тут у 20-30-і роки жив Михайлик Михайло, а в нього - була дружина Яковенко Ганна Тихонівна (1910-1982). В честь її імені і назвали місце, де вона жила Ганнущине. Ще й до цього часу видно, де була хата та росте великий осокір. У кінці 30-х років місцеві жителі переселені в село, але назва збереглася до наших днів.

3.ЗАМКОВЕ - знаходиться за Ганнущеним. Ще й до цього часу видно місце, де була хата. Тут колись жив житель по прізвищу Замковий - звідси і назва.

4.КУТИРІВСЬКЕ - між Митьорківським лісом і Замковим знаходиться «Кутирівське». Тут колись жили Іван і Кузьма Статива, яких прозивали «кутирі».

5.МИТЬОРКІВ ЛІСОК - через кілька сот метрів за Ганнущиним розпочинається невеликий лісок. Колись тут жила баба Марія. Когось з її роду звали Дмитром, а в народі - Митром - звідси Митя-Митьорка, ліс, в якому жив Дмитро. Цей топонім ще потребує вивчення і дослідження.

6.ТЕЛЮПІВЩИНА - за Митьорківським ліском знаходиться Телюпівщина. Назва в честь Телюпи Дмитра, який тут жив.

7.СМОЛЮКІВ ЯР - бере початок за Телюпівщиною. Тут колись жив житель по прізвищу чи прізвиську Смолюк, тому він так і називається.

Смолюків яр

8.ЗІНЬКОВЕ (ЗІНЧИХА) - знаходиться за Смолюковим ярком. Названа в честь якогось Зіновія, в народі називали його Зіниць, Зінько. Він служив у денікінців і був вбитий у громадянську війну.

9.МИХАЙЛИКОВЕ - так називається невеликий лісок, який знаходиться недалеко від Смолюкового ярка. Це було володіння якогось Михайлика, тому ліс так і називається.

10.ГІЙИХА - на захід від Близнюкового яру розміщена Гійиха. У 1884 році згадується хутір Гейка, де було 2 двори, 3 хати і проживало 13-жителів. В 1900 році у документах згадується хутір Геїха, де була 1 хата і 7 жителів, які володіли 15 десятинами землі та входили в 11-е сільське товариство підставських козаків. Отже ми маємо назви: Гейка - Геїха - Гіїха - Гійиха.

11. ВОЦИКОВЕ - місцевість біля ГІЙИХИ колись належала якомусь Воцику, звідси і назва.

12. БЛИЗНЮКІВ ЯР - напроти Михайликового по ліву сторону Димиду, знаходиться Близнюків яр. Тут колись жив козак Близнюк. Від його прізвища і названий яр.

13. ГАРЮГІВЩИНА - за Близнюковим яром знаходиться Гарюгівщина. Тут проживав житель по прізвищу Авраменко, якого в народі прозивали - Гарюга.

14.СТЕПИНА САДИВА - за Гарюгівщиною розміщена Степина садиба або Степине. Колись тут жив Олєщенко Степан. В честь цього Степана і називається місцевість.

15.ДІБРОВА - це дубовий ліс, листяна роща. У діброві є дві криниці, а також літній табір для телят. Колись тут був великий дубовий ліс. Знаходиться діброва за Степиною садибою. Тут чудові краєвиди.

15.ВАСИЛЬКОВЕ - за Дібровою вниз розпочинається Василькове. Назване так тому, що там проживав Пилишко Василь Сергійович. Від його імені і стала називатися місцевість - Василькове. У роки Великої Вітчизняної війни, як розповідають жителі села, тут було вбито (місцевими активістими- АС) декілька жителів села - воїнів, що поверталися з німецького оточення чи полону.

16.КЛИМІВЩИНА - за Васильковим знаходиться Климівщина. Якщо іти з Гребельок, то початок Димиду зліва це і буде Климівщина. Названа в честь Клима, який колись там проживав.

17.ІВАШИНІВЩИНА - це місцевість у Діброві. Тут колись жив Івашина. При колгоспі тут знаходилвся баз для телят.

18.ШИЛКІВЩИНА - поряд з Дібровою трохи південніше, розмістилася Шилківщина. Тут колись жив Шилко Юхим 1889 року народження. Він служив у царській армії в гренадерському полку. Був нагороджений Георгіївським хрестом. На честь його прізвища і називається Шилківщина. Тут знаходилась пасіка КСП «Великий Жовтень».

19.ЗОЗУЛЕНЕ - між Шилківщиною і початком лісу Димид. Назва не вияснена. Можливо тут земля наложила якомусь Зозулі. За другою версією, тут багато зозуль - птахів.

20.БУДЬКОВЕ - на південний захід від Шилківщини, через півкілометра знаходиться Будьків лісок. Це древній топонім. Згадується в документах першої половини XIX століття. Напевно, названий по володарю лісу Будько який тут проживав. У 50-60-і роки тут був літній тракторний стан.

21.БУДЬКОВЕ ВЕЛИКЕ - на карті лісництва Будькове ще назване Велике Будькове, тому що цей лісок значно більший від сусіднього ліска - Роспопового.

22.РОСПОПІВ ЛІСОК - біля Будькового знаходиться Роспопів лісок. Названий так тому, що належав жителю на прізвище Роспоп. Про це згадується в купчих грамотах і документах першої половини XIX століття.

23. БУДЬКОВЕ МАЛЕ - на карті лісництва відмічено Будькове Мале: насправді- це Роспопів лісок. Цей ліс менший від Будькового. Ніхто із підставчан не називає цей ліс Будькове Мале. А називають Роспопів лісок, так як і повинно бути по історичній традиції - від володаря цього лісу і поля.

24.БОЙЧИН ЯР- від тракторного табору на північ знаходиться Бойчин яр. Цей яр належав якомусь Бойку, тому він так і називається.

25.ПАНСЬКИЙ ЯР - цей глибокий яр колись належав пану, можливо Цеймерну. Звідси його і назва - яр, що належав пану - панський яр. Розмістився він за Бойчиним яром.

Категорія: Топоніми краю | Додав: Admin | Теги:
Переглядів: 1355 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0