Вітаю Вас Гість!
Середа, 24.04.2024, 02:20
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Топоніми краю

Головна » Файли » » Топоніми краю [ Додати матеріал ]

Топоніми лісу Пробужка-1

09.10.2010, 21:46
1.ПРОБУЖКА - це загальна назва лісу по обох берегах річки Пробужка. Назва лісу походить від назви ріки. У 1859 році відмічено хутір Пробужка, в якому було 14 дворів і проживало 120 жителів. Пробужка береже свої таємниці. Ще не одне покоління підставців буде захоплюватися історією Пробужки і відкривати її таємниці.

2.СЕМКОВЕ - за тракторним табором розпочинається Семкове. Одна з легенд розповідає, що першими в селі поселилися козак Скеля, недалеко від Майдану, а також козак Семко. Один до одного їздили на човнах, бо тоді річка Пробужка була глибоководна. Від козака Семко пішла назва - Семкове. Нині тут росте мішаний і сосновий ліс. Є чудові краєвиди.

3.ВИЛА - як іти з Семкового у Пробужку, по праву сторону за сосною знаходяться Вила. Названі так тому, що ярок розходиться на три рукави, які заросли лісом і нагадують конфігурацію вил. Ось така цікава назва.

4.ЛИСА ГОРА - за Вилами знаходиться Лиса гора. Лисою її називають тому, що на ній нічого не росло.

5.КОРЧОВКА - місцевість, де, можливо, колись корчували дерева та пеньки.

6.ПОПАДИНЕ - за Корчовкою знаходиться Попадине. Весною, хто туди попадав, міг не вибратися, так швидко прибувала вода. Тут колись ділили сінокіс. Весною, коли розливалась Пробужка, то вона затоплювала Попадине.

7.МАКСИМІВ ЯРОК - колись у цьому яру жив Максим Близнюк, тому вік так і називається.

8.КРИВЦЕВЕ ПОЛЕ - від Максимового ярка до сосни знаходиться Кривцеве поле. Назване по володарю цієі землі. Тут колись знаходилась пасіка колгоспу «Великий Жовтень», в якій довгий час працював Кравченко Мефодій Йосипович (1896-1974).

9.ЧОРНОГУЗОВЕ - колись тут було озеро і водилося багато чорногузів. Звідси і назва. Жителі плавали на човнах, купали коней. Був тут і водяний млин. Тут жили колись Близнюк Никифор та Скубко Іван.

10.ПИСАРЕНКОВЕ - був такий хутір у Пробужці. У 1900 році у цьому хуторі було 2 хати і 12 жителів, які володіли 22 десятинами землі. Названий за прізвищем володаря - Писаренко.

11.СМОЛЮКІВ ЯРОК - за Писаренковим знаходиться Смолюків яр. Це яр, в якому проживав Смолюк. Від його прізвища він і називається.

12.ФРАНУСОВЕ - за Смолюковим яром знаходиться Франусове. Можливо, тут жив якийсь Франус, тому воно так і називається. Цей топонім потребує ще вивчення.

13.КУЛИБАБІВЩИНА - у 1884 році тут був хутір козака Кулибаби, де було 2 хати та 13 жителів. Тут проживав Кулибаба Корній та його син Андрій. Корній узяв «на банк» у Цеймерна 20 десятин землі і обробляв її. Користувався частиною цієї землі до розкуркулення в кінці 20-х років. До недавнього часу на Кулибабівщині був літній табір для телят. Влітку тут чудово відпочивати. Є красиві краєвиди. Вниз від Кулибабівщини до річки Пробужка проживав Близнюк Михайло Якович. Через Кулибабівщину проходить дорога на Вербички, по якій їздив фаетоном генерал-лейтенант Цеймерн. Ще багато таємниць зберігає Кулибабівщина.

14.ДОСОВІ ЯРКИ - за Кулибабівщиною під Великий Ліс розміщені Досові ярки. Названі так тому, що там жив якийсь Дос. Від його прізвища чи прізвиська вони і одержали назву.

15.ВЕРБИЧКИ - ця ґрунтова дорога була ще при Цеймерну. Вона йшла з Гадяча через Пробужку і Глибоку дорогу - Адамівщину і Кулибабівщину через Вербички у Великий Ліс. Дорога була обсаджена з обох боків вербами - звідси і назва. Ще й до цього часу збереглися верби і ця дорога.

16.КОЛЯДИНЕЦЬКИЙ ШЛЯХ - це ґрунтова, польова дорога і найкоротший шлях з села Підставок до села Колядинець. Оскільки дорога йшла на Колядинець, то вона так і називається.

17.КРУГЛИК - по ліву сторону Пробужки за Хутірцем починається Круглик. Це невелике поле має напівкруглу форму, звідси його і назва.

18.ПОПОВА РУГА - до 20-х років Круглик називали Попова руга. Руга - це церковна земля. Земля, що належала попу.

19.ЛЕГУШЕНЕ - Круглик ще називають Легушене тому, що цією землею володів Легуша. Недалеко від Легушеного жили Близнюк Кузьма, Близнюк Тимофій, Мартиш Сергій та Федір.

20.ДЕРЕНЕ - за Кругликом , вниз до річки Пробужка знаходиться Дерене. Назване, можливо, так тому, що тут «дерли» кору з дерев для використання у побуті. Колись ще тут гатили річку.

21.ХОМЕНКОВЕ - місцевість, де колись жив житель по прізвищу Хоменко. Звідси і назва.

22.СМОЛЮКОВА ЛУЧКА - це лука, яка належала Смолюку, тому вона так і називається.

23.БОРОВИКІВ ШПИЛЬ - це гостроконечний пагорб. Тут було володіння Боровика, звідси і назва.

24.ЦАР-ДУБ - так називається один з найбільших дубів у Пробужці. Цар - у значенні велетень, міцний, сильний дуб. Він знаходиться під охороною держави. Цьому дубу більше 450 років. Недалеко від нього була колгоспна пасіка, яка нині ліквідована.

     

25.МАКІТРИ - тут росте ліс, що дуже своєю конфігурацією дуже нагадує форму макітри. Тому цю місцевість називають Макітри.

26.СКЕЛИН ЯР - вперше згадується в 1884 році. Тут був 1 двір козаків, 2 хати і 8 жителів. Називається так тому що, має обривисті краї і виглядає як скеля - звідси Скелин яр. По другій версії, тут поселився якийсь козак Скеля. Від його імені і пішла назва. Цей топонім потребує вивчення і дослідження. Тут жили Кузьменко Пилип та Роман та його син Кузьмєнко Михайло Романович.

27.СМАЛЮКІВ (КУЗЬМЕНКІВ) - був такий хутір у Пробужці. У 1884 році тут був 1 двір козаків, 1 хата і 10 жителів. Його прізвище було Кузьменко, але по вуличному їх називали Смалюки чи Смолюки.

28.НАТАЛОЧКА - місцевість, де жила Ралко Наталія. Була вона, дуже бідовою. Не хотіла йти в колгосп. Однак, увійшла в історію. На честь її імені ця територія у Пробужці називається Наталочка. Був у неї чоловік Пилип. Жили вони бідно.

29.МАТРОСОВЕ - місцевість, де. проживав Близнюк Павло Степанович. Він служив у царській армії моряком. Був комендором, тобто артилеристом, на канонерському човні «Кореєць». Приймав участь у легендарному бою крейсера «Варяг» і човна «Кореєць» з японською ескадрою в бухті Чемульпо 27 січня 1904 року. Був нагороджений Георгієвським хрестом та іншими нагородами. У зв'язку з тим, що він був моряком, і назвали жителі це урочище «Матросове». Тут знаходиться його могила і встановлений У 1985 році пам'ятник. На ньому надпис: БЛИЗНЮК ПАВЕЛ СТЕПАНОВИЧ 1876-1932 участник легендарного бою крейсера «Варяг» и «Кореец» с японской эскадрой в 1904 г.
Мы пред врагом не спустили
Русский отечественный флаг
Сами взорвали «Кореец»
Нами потоплен «Варяг».

30.БЛИЗНЮКІВЩИНА - так відмічена на карті лісництва територія у Пробужці, де жив славний козацький рід Близнюка Степана Андрійовича та його потомків: Павла, Петра, Федора, Параски та Марії.

Категорія: Топоніми краю | Додав: Admin | Теги:
Переглядів: 1128 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0