Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 19.04.2024, 11:46
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Категорії розділу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Історія села

Головна » Файли » » Історія села [ Додати матеріал ]

4. Заселення краю в XVI на початку ХVII століть

30.09.2010, 19:58
У XVI - XVII століттях Сула, Хорол, Псел, та їх притоки були досить багатоводними річками, береги яких були покриті густими дубовими, липовими, осокоровими та вільховими лісами. Вихідці з-за Дніпра вирубували ці ліси і серед них появлялись "січі". На цих січах виникали хутори. Правобережне населення втікало на лівий берег Дніпра, рятуючись спочатку від татарських набігів і розорень, а потім і від польських насильств. Населення не могло рухатися сюди з Сіверщини, тому що там не було панського гніту; не могло воно йти сюди і з Волині, як з місцевості лісової у степову; напевне, воно йшло сюди із степового Поділля, гнане майже постійними татарськими нападами. Найгустіше були заселені землі на берегах рік Сули і Хоролу.
Основне заняття переселенців становило рільництво. Поряд з ним успішно розвивалося мисливство, рибальство та інші промисли, пов'язані з так званим уходництвом - сезонним переселенням мешканців Правобережжя на вільні лівобережні землі. Товарний характер мали такі промисли як виробництво поташу і селітри.
Територія між Хоролом і Пслом в першій чверті ХVII століття була майже виключно в королівському володінні. Округ чи "тракт" гадяцький у верхній течії Псла з притоками ще знаходився незаселеним, хоч сам Гадяч згадується ще в кінці XVI століття. Тут у 1622 році була лише нова слобода "на сарском городище с 10 домами" на річці Псел. Привілегією адміністрації польського короля Владислава IV були назначені "урочища" для заселення: Гадяч, Кам'яне, Сари, Рашівка, Лютенка, Зіньків, Глинськ. Всі ці урочища починають заселятися тільки в 1636 році, а слідом за ними виникають і другі поселення. Десь в цей період виникають і Підставки (1639р.). Правобережні переселенці зайняли величезні території Полтавщини на схід від річки Сули, по водорозділам Сула - Псел - Ворскла. Розселившись у цьому районі, козацькі полки (Полтавський і Миргородський) включали у свій склад багато переселенців з Правобережжя головним чином другої чверті XVII століття. В цей період, особливо після смерті гетьмана Петра Сагайдачного (1622) правобережне козацтво ополчилося проти насильного введення уній; визвало повстання проти поляків Жмайла (1626), Тараса Трясила (1630), Павлюка (1637), Якова Острянина і Дмитра Гуні (1638). Повстання ці були придушені з особливою жорстокістю коронним військом польскої Речі Посполитої. Були підписані мирні договори на тяжких для козаків умовах. Ось тоді і почалося масове переселення правобережного населення на Лівобережжя, особливо в незаселену територію між Сулою і Пслом. На кінець першої чверті XVII століття наш край входив у склад Переяславського староства Київського воєводства.
Категорія: Історія села | Додав: Admin | Теги: селітра, Київське воєводство
Переглядів: 1370 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0