Вітаю Вас Гість!
Середа, 24.04.2024, 05:35
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Категорії розділу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пошук

Форма входу

Друзі сайту



 О.В.Климов  

Міні-чат

Погода

Погода в Україні


Історія села

Головна » Файли » » Історія села [ Додати матеріал ]

7. Гадяцька волость - Гадяцький полк у XVII столітті

30.09.2010, 20:34
Важливу роль в історії краю відігравав Гадяцький полк. Це адміністративно-територіальна і військова одиниця на Лівобережній Україні в XVII-XVIII століттях. Виник полк на початку визвольної війни українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького. Після Зборівського договору 1649 року до Полтавського полку була включена територія Гадяцького полку під назвою "Гадяцьке староство" і стало ранговою гетьманською маєтністю. Керував нею окремо призначуваний намісник чи господар. У 1654 році Гадяч разом з округою був наданий російським царем Богдану Хмельницькому, а після його смерті перетворений у рангову маєтність гетьманів.
Після смерті Б. Хмельницького змінюється політика українських гетьманів. Гетьман Іван Виговський іде на союз з поляками. Частина населення та козаків перейшли на бік Виговського. У 1658 році Гадяч з округою був відданий гетьманом Виговським на пограбування татарам. Близько двох тисяч повстанців у жовтні 1658 року зібралося у селі Подільки. Вони були незадоволені пропольською політикою Виговського. Для повстанців на чолі з Лукашем Клименко (Климов) характерні царистські настрої віра в доброго, справедливого царя. У відозвах, що у великій кількості поширювалися серед населення, підкреслювалося, що повстанці виступають проти гетьманського уряду Виговського від імені царя і незабаром підуть на Ромни знищувати старшинську адміністрацію.
У 1661 році Гадяцькі землі тимчасово були віддані гетьману Юрію Хмельницькому, сину покійного Богдана Хмельницького.
У 1661-1662 роках Гадяцьке староство було ліквідоване і на його території утворено Зіньківський полк, який потім, у 1672 році, перетворено знову на Гадяцький полк. У полку Гадяцькому, за свідченням старожилів початку XVIII століття "здавна отначала определения ключа Гадяцкого на булаву Гетьманскую (1661 г.) все посполитые в городах, селах и деревнях до замку Гадяцкого надлежалы". Отже, в ключі Гадяцькому зовсім не було ніяких інших володінь, крім гетьманських, до запровадження в ньому полкового управління.
Уперше Московським урядом було визнано належність '"на булаву" Гадяцького Ключа 1666 року. Так у статтях, що їх складено при обранні на гетьманство Івана Брюховецького, зазначено "чтоб вся волость Гадяцкая при булаве бьша так, как за покойного Богдана Хмельницкого, гетмана Запорожского было"
Всіма поселеннями на території Гадяцького Замку відав намісник або господар Замку. Велика більшість населення, тобто козаки з сім'ями, сябрами, підсусідкамм, несла військову службу, а з другої сторони - мала значні переваги щодо млинарства і горільництва. Пряме оподаткування несли головним чином посполиті. З поселень Гадяцького Замку частина йшла на утримання полкової та сотенної старшини. Крім того, кожного року з Гадяцького полку проводився статейний збір на користь гетьмана. Так гетьман Іван Мазепа кожного року одержував прибуток з Гадяцького полку 15 тисяч злотих, а також різну худобу, солене м'ясо, пшоно, овес, що складало також значний прибуток.
Гадяцький полк поділявся на сотні, кількість яких коливалася від 12 до 15. В одну сотню входило від 200 до 600 козаків. Село Підставки входило у другу полкову сотню Гадяцького полку разом з козаками сіл Красна Лука, Римарівна, Максимівна, Сватки, Бірки, Синівка, Подільки та Капустинці.
В кінці XVII століття козаки Гадяцького полку брали участь у штурмі Азова (1696), який належав туркам і татарам.
Категорія: Історія села | Додав: Admin | Теги: Гадяцький полк, Гадяцький Замок, Гадяч, Хмельницький
Переглядів: 2042 | Завантажень: 0 | Коментарі: | Рейтинг: /
Всього коментарів: 0